ادعا کردن خارجی استقلال استقلال بازیکنان

ادعا کردن: خارجی استقلال استقلال بازیکنان پرسپولیس اخبار ورزشی و نتیجه های مسابقات

گت بلاگز اخبار علمی و آموزشی راه حلی تازه جهت مشکلی قدیمی / نیروگاه‌های خورشیدی شناور

قرار گرفتن نیروگاه‌های شناور خورشیدی بر خوابیدن از آب, همچون دریاچه پشت سدها نه تنها احتمال قرار گرفتن صفحات خورشیدی در معرض آلاینده‌های هوا همچون گرد و غبار را

راه حلی تازه جهت مشکلی قدیمی / نیروگاه‌های خورشیدی شناور

نیروگاه های خورشیدی شناور, راه حلی تازه جهت مشکلی قدیمی

عبارات مهم : انرژی

قرار گرفتن نیروگاه های شناور خورشیدی بر خوابیدن از آب, همچون دریاچه پشت سدها نه تنها احتمال قرار گرفتن صفحات خورشیدی در معرض آلاینده های هوا همچون گرد و غبار را کمتر می کند بلکه هزینه تمیز کردن این صفحات را نیز کم کردن می دهد.

به گزارش ایسنا و به نقل از بی بی سی، خروج آمریکا از پیمان تغییرات اقلیمی پاریس اگرچه ابتدا نگرانی هایی را در کشورهای متفاوت بین علاقمندان به محیط زیست در مورد آینده این توافق بوجود آورد ولی پاسخ فوری و حمایت قاطع و بی قید و شرط کشورهایی چون چین، هند و فرانسه از این پیمان بار دیگر نشان داد که حرکت جهانی جهت کم کردن گازهای گلخانه ای، تولید انرژی پاک و توسعه پایدار توقف ناپذیر است.

راه حلی تازه جهت مشکلی قدیمی / نیروگاه‌های خورشیدی شناور

جالب آنکه در خود آمریکا نیز صنایع عمده اجرای توافق پاریس را در جهت منافعشان می دانند و به پایبندی به آن تاکید دارند. به عنوان مثال “الون ماسک”(Elon Musk) سرمایه گذار پیشرو در زمینه فناوری که بنیان گذار شرکت های عظیم “اسپیس ایکس”(SpaceX)، “سولارسیتی”(SolarCity) و “تسلا”(Tesla) است اعلام کرد که عضویت در گروه مشاوران ترامپ را رها می کند؛ لیکن تصمیم او را علی رغم منافع آمریکا و دنیا می داند.

ایالت های تاثیرگذار آمریکا همچون نیویورک، کالیفرنیا و واشنگتن هم اعلام کردند که به دنبال تشکیل ائتلافی با عنوان اتحاد اقلیم ایالات متحده هستند، حرکتی که بر پیگیری تعهد ایالت های آمریکا طبق توافق پاریس تاکید می کند.

قرار گرفتن نیروگاه‌های شناور خورشیدی بر خوابیدن از آب, همچون دریاچه پشت سدها نه تنها احتمال قرار گرفتن صفحات خورشیدی در معرض آلاینده‌های هوا همچون گرد و غبار را

حقیقت این است که انرژی های تجدیدپذیر و فناوری های آن در حال شکوفایی هستند و انتظار این است که چنین روندی در دهه های پیش رو ادامه داشته باشد. انرژی های نو و مبارزه با گرمایش زمین، وقت های اقتصادی بی نظیری هستند که علاوه بر توسعه پایدار، به کشورها کمک می کنند پرسشها زیست محیطی خود را نیز کم کردن دهند.

آخرین مورد این تلاش ها ساخت بزرگترین نیروگاه شناور خورشیدی دنیا در چین هست؛ نیروگاهی که اوایل ماه گذشته میلادی (ژوئن ۲۰۱۷) با ظرفیت ۴۰ مگاوات در شهر هواینان در استان آنهویی در شرق این کشور افتتاح شد. این نیروگاه شناور خورشیدی قادر به تامین برق یک شهر کوچک و نیاز حدود پانزده هزار خانوار است.

راه حلی تازه جهت مشکلی قدیمی / نیروگاه‌های خورشیدی شناور

این نیروگاه بر یک معدن ذغال سنگ بنا شده است که متروکه شده است و زیر آب رفته بود از این رو به طرزی نمادین یادآور آخر دوران زغال سنگ و شروع فصل تازه انرژی های نو در این کشور هست. برنامه ریزی مورد نیاز جهت احداث یک نیروگاه شناور خورشیدی با ظرفیت ۱۵۰ مگاوات نیز در کنار نیروگاه فعلی صورت گرفته است.

نیروگاه شناور خورشیدی اخیر اگرچه آخرین مورد از رکوردشکنی های چین در عرصه جهانی است ولی نخستین نمونه این نیروگاه ها نیست.

قرار گرفتن نیروگاه‌های شناور خورشیدی بر خوابیدن از آب, همچون دریاچه پشت سدها نه تنها احتمال قرار گرفتن صفحات خورشیدی در معرض آلاینده‌های هوا همچون گرد و غبار را

سال گذشته یکی از مهمترین مخازن مهم آب در لندن نیز شاهد این نوآوری بود. بیست و سه هزار پنل خورشیدی کنارهم گذاشته شدند تا نیروگاهی را با ظرفیت بیش از شش مگاوات تشکیل دهند. این نیروگاه که روی یک مخزن آب قرار گرفته به اسم ملکه الیزابت دوم نامگذاری شده است و در نزدیکی فرودگاه هیترو در نزدیکی شهر لندن قرار دارد.

برق تولیدی این نیروگاه تا دهه ها تامین کننده بخش قبل توجهی از برق مورد نیاز جهت تصفیه آب لندن خواهد بود.

راه حلی تازه جهت مشکلی قدیمی / نیروگاه‌های خورشیدی شناور

دلیل ساختن این نیروگاه شناور روی یکی از مهمترین مخازن آب لندن، سیاست انگلستان است جهت استفاده هر چه زیاد از انرژی های نو بادر نظر گرفتن کمبود زمین جهت تاسیس نیروگاه خورشیدی.

با این حال مزایای چنین نیروگاه‍هایی بسیار فراتر از این موارد است.

قرار گرفتن نیروگاه های شناور خورشیدی بر خوابیدن از آب، همچون دریاچه پشت سدها نه تنها احتمال قرار گرفتن صفحات خورشیدی در معرض آلاینده های هوا همچون گرد و غبار را کمتر می کند بلکه هزینه تمیز کردن این صفحات را نیز کم کردن می دهد.

زمان مورد نیاز جهت نیروگاه های شناور خورشیدی در مقایسه با سایر نیروگاه ها قابل کم هست. در این روش از صفحات استاندارد فتوولتائیک (خورشیدی) استفاده می شود و به این ترتیب می توان صفحات خورشیدی را روی انواع مخازن طبیعی یا مصنوعی آب قرار داد؛ از جمله مخازن آب شرب، دریاچه ها، مخازن آب کشاورزی و دریاچه پشت سدها.

این سیستم راهکاری ساده، قابل اتکا و کم هزینه را جایگزین نیروگاه های خورشیدی راه اندازی شده است روی زمین عرضه می کند که بخصوص جهت صنایع و مناطقی کاربرد دارد که مسئله کمبود آب و انرژی دارند. عمر بافایده یک نیروگاه شناور ۲۵ سال هست. این روش با هر نوع زیرساخت و هر شبکه برقی سازگار است و می توان بدون از بین بردن یا عوض کردن اجزای اولیه، بتدریج آن را از مقیاس کوچک و آزمایشی به مقیاس بزرگ ارتقا داد؛ به عبارت دیگر اجزای تشکیل دهنده اولیه می توانند براحتی بخشی از یک سیستم بزرگتر شوند.

با کم کردن تابش مستقیم خورشید، رشد جلبک ها (Algae) کم کردن می یابد و کیفیت آب مخازن آب شرب بهتر شده است و به این علت که نیاز به حفاری ندارد، اثر زیست محیطی مخربی نداشته و آزمایش ها نشان می دهد که بر کیفیت آب مخزن هم بی تاثیر هست. در مخازن آبی وسیع، امواج آب روی آن موجب خوردگی یا صدمه به ساختار مخزن می شود ولی با استفاده از این روش، شدت امواج و خوردگی کم کردن پیدا می کند.

مزیت استراتژیک جهت ایران

در کنار همه مزایای فوق، نیروگاه های شناور خورشیدی مزیتی استراتژیک جهت کشور عزیزمان ایران دارند. اگر کشورهایی مثل چین جهت تولید انرژی پاک یا انگلستان به علت کمبود زمین به استفاده از نیروگاه های شناور خورشیدی روی آورده اند، چنین نیروگاه هایی راهکاری بافایده جهت بخشی از پرسشها بحران آب هستند.

ایران یکی از بیشترین پرتوهای خورشیدی را در دنیا دریافت می کند؛ ۲۲۰۰ کیلووات ساعت در مترمربع در سال. چنین منطقه جغرافیایی که معمولا ۳۰۰ روز کاملا آفتابی در طول سال دارد؛ کشور را با چالش عمده تبخیر آب مواجه می کند ولی کشور عزیزمان ایران را به یکی از مستعدترین و با صرفه ترین مناطق دنیا هم جهت به کار بردن انرژی خورشیدی تبدیل کرده است.

اگرچه در کشور عزیزمان ایران علی رغم بسیاری از کشورها مانند ژاپن و انگلستان زمین کافی جهت نیروگاه های خورشیدی وجود دارد ولی اگر این نیروگاه های خورشید روی سطح مخازن باز آب راه اندازی شوند، نه تنها میزان قابل توجهی انرژی پاک تولید و از تولید گازهای گلخانه ای جلوگیری می شود؛ بلکه جلوی تبخیر مقادیر متنابهی آب گرفته شده است و حداقل بخشی از تهدید، به وقت تبدیل خواهد شد.

مطالعات نشان می دهند که نیروگاه های شناور خورشیدی -چه در مقیاس نسبتا کوچک در ژاپن چه در مقیاس صنعتی در انگلستان و چین- تبخیر از سطوحی که شناورسازها و صفحات خورشیدی پوشانده تا حدود ۸۰ درصد کم کردن می یابد.

علاوه بر این، گرمای هوا بخصوص در فصل تابستان باعث افت کارآیی تمام نیروگاههای خورشیدی می شود ولی این نیروگاه ها به علت وجود آب و اثر خنک کنندگی آن با این مسئله مواجه نیستند یا بسیار کمتر مواجهند.

در مورد کشور عزیزمان ایران اثر خنک کنندگی آب بر زیاد کردن بهره وری نیروگاه های خورشیدی شناور -در مقایسه با نیروگاه های خورشیدی معمولی- نزدیک به بیست درصد تخمین زده می شود.

در کنار همه این پرسشها بخش بزرگی از کشور عزیزمان ایران با معضل گرد و غبار مواجه هست. قرار گرفتن نیروگاه های شناور خورشیدی بر خوابیدن از آب، همچون دریاچه پشت سدها نه تنها احتمال قرار گرفتن صفحات خورشیدی در معرض آلاینده های هوا همچون گرد و غبار را کمتر می کند بلکه هزینه تمیز کردن این صفحات را نیز کم کردن می دهد.

تعهد کشور عزیزمان ایران به پیمان پاریس جهت کم کردن گازهای گلخانه ای، ۳۰۰ روز کاملا آفتابی در سال، کم کردن ۸۰ درصدی تبخیر آب از سطح نیروگاه های خورشیدی شناور و مشوق های فراوان جهت حرکت به سمت انرژی های پاک، چنین نیروگاه هایی را به گزینه ای ایده آل جهت کشور عزیزمان ایران تبدیل کرده است.

این فناوری اکنون در کشورهایی مثل ژاپن و انگستان که دارای بالاترین استانداردهای زیست محیطی هستند با موفقیت به کار گرفته شده است و کشور عزیزمان ایران نیز می تواند با بکار پیشتاز استفاده از این فناوری در منطقه باشد.

اخیرا در کشور عزیزمان ایران نیز بخش های مدیریتی مرتبط با انتقال فناوری و همچنین آب و نیرو، در بکار بستن چنین نوآوریهایی پیشگام شده است و با استفاده از تجارب کشورهای پیشرو می توانند مدیریت منابع آب و انرژی را بهینه سازی کنند.

همچون هر پروژه ای، گام های آغازین و برنامه ریزی قابل اتکاء جهت استفاده از فناوری نیروگاه های شناور خورشیدی (که علیرغم ظاهری راحت از ظرایف فنی خاص خود برخوردار است) اهمیتی بنیادین دارد. تدوین پروتکل های زیست محیطی جهت چنین سازه هایی در کشور, شناسایی مستعدترین مناطق جهت احداث نیروگاه های شناور خورشیدی و تدوین تعرفه های متناسب جهت خرید برق از چنین نیروگاه هایی از جمله این کارها است.

واژه های کلیدی: انرژی | ایران | نیروگاه | نیروگاه | انرژی خورشیدی | اخبار علمی و آموزشی

راه حلی تازه جهت مشکلی قدیمی / نیروگاه‌های خورشیدی شناور

راه حلی تازه جهت مشکلی قدیمی / نیروگاه‌های خورشیدی شناور

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs