ادعا کردن خارجی استقلال استقلال بازیکنان

ادعا کردن: خارجی استقلال استقلال بازیکنان پرسپولیس اخبار ورزشی و نتیجه های مسابقات

گت بلاگز اخبار اجتماعی اوج رفتن سن ازدواج معضل جدی جامعه است

در سال‌های اخیر زیاد کردن سن ازدواج جوانان گریبانگیر خانواده‌ها شده است و ازدواج و تشکیل خانواده را به یک معضل اجتماعی جدی مبدل کرده است. 

اوج رفتن سن ازدواج معضل جدی جامعه است

اوج رفتن سن ازدواج معضل جدی جامعه است

عبارات مهم : زندگی

در سال های اخیر زیاد کردن سن ازدواج جوانان گریبانگیر خانواده ها شده است و ازدواج و تشکیل خانواده را به یک معضل اجتماعی جدی مبدل کرده هست.

به گزارش ایسنا، ازدواج هسته اولیه ایجاد خانواده و سنگ بنای جامعه انسانی است و در دین مبین اسلام از اهمیت و قداست خاص ای برخوردار هست؛ پیامبر بزرگوار اسلام (ص) بسیار به این امر مقدس سفارش کرده هست، در حالی که امروز ازدواج جوانان به دلایل متعدد مانند تحصیل، شغل، سربازی، مشغول بودن به امور اداری یا دولتی به تاخیر افتاده است .

اوج رفتن سن ازدواج معضل جدی جامعه است

در سال های اخیر زندگی مردم به خاص در زمینه ازدواج به سمت اشرافی گری حرکت کرده و این نوع سبک زندگی باعث زیاد کردن سن ازدواج و کم کردن ازدواج در جامعه شده است هست، ولی کم کردن روابط خویشاوندی و ارتباطات خانوادگی، عوض کردن ارزش ها در جامعه، زیاد کردن روابط دختر و پسر و پرسشها اقتصادی و اجتماعی، بیکاری و نداشتن مسکن را نمی توان در زیاد کردن سن ازدوج نادیده گرفت .

با زیاد کردن سن از جنبه های احساسی و عاطفی افراد کاسته شده است و جنبه های عقلانی شدت می یابد، این امر باعث زیاد کردن توقعات شده است و گزینش همسر را دشوارتر می کند، از سوی دیگر با زیاد کردن سن شخصیت فرد قوام یافته و انعطاف پذیری که لازمه سازش همسران است کم کردن می یابد .

در سال‌های اخیر زیاد کردن سن ازدواج جوانان گریبانگیر خانواده‌ها شده است و ازدواج و تشکیل خانواده را به یک معضل اجتماعی جدی مبدل کرده است. 

علاوه بر مسئله اوج رفتن سن ازدواج و ایجاد شکاف و فاصله سنی میان فرزندان و والدین بدون شک هر اندازه موانع پیش روی ازدواج جوانان زیاد باشد و ازدواج جوانان به تعویق بیفتد، تاثیرات منفی آن دامن جامعه را خواهد گرفت .

بالا رفتن سن ازدواج بی اعتمادی را در سطح جامعه رواج داده و منجر به بروز آسیب های اجتماعی، بحران های معنوی و اخلاقی می شود و در نهایت پرسشها خاصی را از لحاظ اجتماعی و جمعیتی در آینده به دنبال خواهد داشت .

اگر جامعه از آسیب های اجتماعی زحمت می برد و ازدواج جوانان به یک بحران جدی بدل شده، بی تردید سلامت خانواده دستخوش مسائلی شده است که نیازمند توجه خاص دولت و همه نهادهای اجتماعی است که جامعه را از این بحران نجات دهد .

اوج رفتن سن ازدواج معضل جدی جامعه است

سخنان دانشجویان کردستانی در مورد ازدواج

سارا طاهری 25 ساله دانشجوی رشته آی تی دانشگاه آزاد سنندج بیکاری و نداشتن شغل مناسب و دایمی عامل مهم بی رغبتی جوانان به ازدواج دانست و گفت: تا زمانی که یک جوان کار و شغل مناسب نداشته باشد نمی تواند ازدواج کند.

در سال‌های اخیر زیاد کردن سن ازدواج جوانان گریبانگیر خانواده‌ها شده است و ازدواج و تشکیل خانواده را به یک معضل اجتماعی جدی مبدل کرده است. 

وی افزود: مسئولان باید شرایط اشتغالزایی جوانان را در جامعه فراهم کنند تا جوانان بتوانند بدون هیچگونه دغدغه ای ازدواج کنند.

وی افزون بر شغل و داشتن درآمد مناسب، صداقت و اعتماد به همدیگر را اعتبار مهم زندگی زناشویی دانست و گفت: داشتن خانواده خوب نیز در پایداری ازدواج نقش مهمی دارد.

اوج رفتن سن ازدواج معضل جدی جامعه است

عرفان زارعی 26 ساله دانشجوی رشته عمران عوامل اقتصادی و داشتن درآمد کافی را جهت تشکیل زندگی مهم دانست و افزود: مسکن و شغل مناسب یکی از نیازهای مهم امروز جوانان هست، در شرایط کنونی اقتصاد جامعه و مسئله بیکاری جوانان نمی توانند ازدواج کنند.

وی پرداخت وام های کم بهره به جوانان و فراهم کردن زمینه اشتغال جوانان را جزء وظایف مسئولان دانست و گفت: تا زمانی که مسئله اشتغال جوانان حل نشود مسئله ازدواج نیز به قوت خود باقی خواهد ماند .

به گفته وی یک جوان دانشجو که مشغول تحصیل است شغل و درآمدی ندارد، جهت تامین هزینه های زندگی و شهریه دانشگاه متکی به خانواده هست، لذا بعد از هر جوان تحصیل کرده ای بعد از فارغ التحصیل شدن تنها دغدغه ای که دارد پیدا کردن شغل و درآمد مناسب جهت زندگی هست، به همین جهت دولت باید جهت اشتغالزایی جوانان تحصیل کرده چاره اندیشی کند .

وی داشتن شغل مناسب جهت مستقل شدن و تامین هزینه های زندگی را جزء نیازهای مهم هر انسانی دانست و افزود: امروز شرایط اقتصادی جامعه جهت تشکیل زندگی جوانان بسیار سخت شده است است .

وی یکی از معیارهای مهم ازدواج جوانان را توانایی مالی و تامین معیشت خانواده، پاکی و صداقت بیان کرد .

رویا پروا دانشجوی رشته بیوشیمی داشتن شغل را مهمترین و مهم ترین نیاز مهم ازدواج دانست و افزود: داشتن شغل شروع همه چیز است و جوانان بدون داشتن درآمد نمی توانند اقدام به ازدواج کنند، امروز داشتن شغل بااهمیت ترین دغدغه جوانان است .

وی سطح فرهنگی خانواده ها و اخلاقیات را در پیوند و ازدواج دو نفر تعیین کننده دانست و گفت: اگر سطح فرهنگی دو خانواده متفاوت باشد این تفاوت می تواند باعث اختلافات خانوادگی شود .

پروا، اخلاق، تحصیلات و شغل مناسب معیار مهم ازدواج برشمرد و افزود: تا زمانی که دو نفر یکدیگر را درک نکنند نشانه و نظر آنها متفاوت باشد منجر به اختلاف میان آنها می شود و در شرایط سخت زندگی نمی توانند همدیگر را درک کنند .

به گفته وی، آنچه در ازدواج اصالت دارد مساله وجود انسان است که یکدیگر را درک کنند و به مفهوم صحیح زندگی علاقه بورزند اگر هم درک وجود نداشته باشد بقیه چیزها هرگز خوشبختی نمی آفریند .

یک دانشجوی 33 ساله رشته عمران گفت: امروز جوانان به علت بیکاری سرگردانند و بی شغلی مانع مهم ازدواج جوانان شده است است مسئولان موظفند شرایط ازدواج جوانان را فراهم کنند.

نوشین الیاسی، اخلاق هم سطح بودن خانواده ها معیارهای مهم ازدواج موفق برشمرد و گفت: فرهنگ خانواده و پایبندی به اخلاق و معیارهای انسانی به عنوان ملاک مهم ازدواج جوانان مطرح شده است است .

به گفته وی، خانواده نقش تعیین کننده ای در ازدواج جوانان دارد و می تواند بسیاری از پرسشها پیش روی جوانان را حل کند ولی بعضی خانواده ها با سخت گیری بی مورد و توقعات زیاد ازدواج را به معضل بزرگی مبدل می کنند .

عوامل ازدواج دیرهنگام در میان جوانان

جامعه شناسی دانشگاه آزاد سنندج مسئله بیکاری و نداشتن امنیت اقتصادی، تفاوت های فرهنگی و چالش های میان جامعه سنتی و مدرن عامل مهم ازدواج دیرهنگام است .

جمال ادهمی تفاوت های فرهنگی و چالش های میان جامعه سنتی و مدرن را عامل مهم ازدواج دیرهنگام دانست و گفت: میل به به ادامه تحصیل و زیاد کردن سطح تحصیلات، اشتغال، اوضاع اقتصادی نامناسب و زیاد کردن سطح توقعات نیز از دیگر دلایل ازدواج دیرهنگام جوانان است .

وی اظهارکرد: ازدواج بهنگام می تواند تاثیرات مثبتی هم در خانواده هم در جامعه به دنبال داشته باشد و بر تصویر ازدواج دیرهنگام پیامدهای منفی به دنبال دارد .

وی افزود: هنگامی که ازدواج به تعویق بیفتد نسل دیر پا می گیرد و نسل آینده را به خطر می اندازد، ناباروری و پرسشها جمعیتی به دنبال خواهد داشت پیر شدن جمعیت تربیت دیرهنگام فرزندان و تک فرزندی به عنوان یک آسیب جدی در خانواده ها رواج می یابد .

ادهمی با اشاره به پررنگ شدن تفکر مادیگرایانه و ارزش های مادی بر زندگی اظهارکرد: امروز پول و ارزش های مادی بر روابط افراد سیطره یافته جوانان در گزینش همسر مورد نظر خود کمتر به شخصیت و فضیلت های اخلاقی توجه می کنند.

وی افزود: بعضی از جوانان با توجه به زیاد کردن آمار طلاق در استان ما و سایر استان های همجوار، تجربه شکست های دیگران، بی اعتمادی به طرف برابر و خیانت زوجین به همدیگر تن به ازدواج نمی دهند.

به گفته وی رسانه های غربی بویژه ماهواره با ترویج فرهنگ غربی بی بندوباری بی اعتمادی به ازدواج را زیاد کردن داده است .

وی اظهار کرد: جوانانی که سن ارزش بالاتر رفته از نظر اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی به بلوغ رسیده اند، ایده آل تر، کمال گراتر و عقلانی تر هستند، غلبه تفکرعقلانی و محاسبه سود وزیان شخصی باعث شده است است که کمتر تن به ازدواج بدهند یعنی هزینه های مادی ازدواج را زیاد از فایده های آن ارزیابی می کنند.

این استاد جامعه شناس با اشاره به اینکه اکثر ازدواج ها در سنین پائین به علت احساسات و هیجانات عاطفی زودگذر منجر به شکست شده است است گفت: جوانان در سنین اوج عقلانی تر و محتاطانه تر عالی ترین گزینه را گزینش می کنند .

ادهمی افزود: کسانی هم که اوضاع اقتصادی خوبی دارند و در رفاه هستند به علت بی اعتمادی نمی توانند به آسانی همسر مورد نظر خود را گزینش کنند .

به گفته وی، امروز با توجه به رکود اقتصادی کم کردن وقت های شغلی در بخش دولتی زیاد کردن بیکاری موانع جوانان در راه ازدواج جوانا ایجاد کرده است .

وی ادامه داد: بعضی از جوانان نیز علیرغم اینکه درآمد خوبی دارند به علت نامطمئن و مبهم بودن آینده شغلی شان، می ترسند نسبت به ازدواج اقدام کنند .

وی با اشاره به اینکه جوانان زیادی از مهریه هراس دارند گفت: با پایین آوردن مهریه ها شرایط ازدواج جوانان را ساده کنیم .

وی تاکید کرد: مسئولان با پرداخت تسهیلات و وام های کم بهره شرایط را جهت ازدواج جوانان فراهم و رسانه ها، خانواده و دانشگاه ازدواج را به عنوان بااهمیت ترین واقعه زندگی ترویج کنند .

عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد سنندج گفت: مطالعات انجام شده است در زمینه ازدواج نشان داده که پختگی روانی و رشد عاطفی فکری مهمترین عامل استحکام و پایداری خانواده ها است .

عطاءالله شاکریان افزود: تحقیقات نشان داده که ازدواج هم از نظر جسمی باعث سلامت و زیاد کردن طول عمر می شود و خطر فوت زودرس را کم کردن می دهد و هم از نظر روانی نیز احتمال اضطراب و افسردگی را کم کردن می دهد .

وی اظهارکرد: ازدواج موفق می تواند راهی جهت گریز از پرسشها معنوی و جسمی و تکامل شخصیت باشد و منجر به آسایش جسم و آرامش روان فرد و جامعه شود .

وی توجه به مسایل و پرسشها جوانان و حمایت خانواده ها در امر ازدواج مهم برشمرد و اظهار کرد: در ازدواج موفق زوجین به ارزش ها و اصول همدیگر از صمیم قلب احترام می گذارند، علایق متقابل دارند، نسبت به یکدیگر احساس تعهد می کنند و با همدیگر همکاری دارند .

شاکریان افزود: قبل از ورود به زندگی زناشویی بویژه در دوران نامزدی، زوجین باید در مباحث مهم زندگی توافق نظر داشته باشند .

آمار ثبت احوال کردستان اطراف میزان ازدواج در استان

گفتنی هست؛ طبق اعلام ثبت احوال استان کردستان تعداد واقعه ازدواج در هشت ماه امسال در کردستان 9 هزار و 869 واقعه وده و بر این اساس قیمت خام حاصل از ازدواج در استان 9.1 در هزار بوده است .

بیشترین واقعه ازدواج با 12.4 در هزار مربوط به شهرستان قروه و کمترین قیمت ازدواج با 7.7 در هزار مربوط به شهرستان سنندج بوده است .

میانگین سن ازدواج مردان در استان 26.89 سال و میانگین سن ازدواج زنان 22.71 سال بوده است .

در هشت ماه نخست امسال 2 هزار و 691 واقعه طلاق به ثبت رسیده است که بر اساس قیمت خام حاصل از ثبت طلاق در استان 2.5 در هزار بوده است .

در آخر باید گفت: اگر اشتغال نباشد، ازدواج یا کمرنگ و یا صورت نخواهد گرفت، ولی آنچه مهم است.

ساده کردن ازدواج و هزینه ها کمرشکن ازدواج است و لزوم توجه به آموزش های توجیهی و مشاوره پیش از ازدواج و ترویج ازدواج راحت و ساده از سوی نهادهای فرهنگی و رسانه های مهم است

واژه های کلیدی: زندگی | ازدواج | جوانان | اقتصادی | خانواده | خانواده | رکود اقتصادی | آسیب های اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs